eAlbum: Sokołów Podlaski '2006Przeździatka - park z akwenem. (Data nad obrazem oznacza wykonanie danej pracy)

 

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

 

(strona 1)

 

W Światowy Dzień Fotografii 18 sierpnia 2021

- nowy e Album.

 

15 lat temu w rodzinnym mieście

eAlbum: Sokołów Podlaski '2006

 

 

Mój Sokołów...

 

Przeździatka

Pierwszy raz spojrzałem na świat 25 maja 1949 roku w pałacu zaprojektowanym przez znanego włoskiego architekta, Henryka Marconiego dla rodziny Hirschmann'ów właścicieli Sokołowa Podlaskiego i dóbr Przeździatki.

Do 1954 r. mieszkałem w XIX wiecznej oficynie obok pałacu - z widokiem na wilię włoską i park z akwenem.

 

Cukrownia - Elżbietów

W 1957 r. w tym samym kościele św. Rocha uczęszczałem na naukę katechizmu...

Jednak słowa Babci Zosi: "Bądź dobrym człowiekiem" -  zastąpiły religijne nauki, były i nadal są drogowskazem w moim życiu.

 Następne lata do 1988 r. spędziłem w najsłodszej i największej dzielnicy przemysłowej Sokołowa Podl. - w dawnym Elżbietowie powstałym na dobrach Przeździatki w 1845 roku, - nazwanej imieniem właścicielki Sokołowa Podlaskiego i dóbr Przeździatki Elżbiety Krystyny Henryki Hirschmann. 

Piętnastolatek w 1964 roku został instruktor fotografii w Klubie Pracownika Cukrowni. Prowadziłem zajęcia dla dzieci i młodzieży cukrowników. Dokumentowałem życie Cukrowni do 1979 roku.

 

Miasto to:

Technikum Rolnicze na ul. Sadowej (1963-1968). 

Kultura... poza Klubem Pracownika Cukrowni PDK - Powiatowy Dom Kultury, w nim: koncerty znanych zespołów mocnego uderzenia, filmy, teatr i spotkania z ciekawymi ludźmi. 

Kawiarnie: "Szarotka", Niespodzianka" - dysputy o bieżących wydarzeniach kulturalnych i słowa pocieszenia dla wielu młodych kochających serc. Ach życie...

 

Upłynęło wiele lat...

 

4 marca 2006

 

Cukrownia

 

 

 

 

 

 

 

 

6 i 13 maja 2006 roku

Odwiedziny... 

Autobusem do Sokołowa Podlaskiego z Ukochaną Żoną i jej słowa zawsze wypowiadane w takiej chwili: "Do mojego ukochanego Sokołowa, ... moje ukochane Miasto". Wspólne spacery ścieżkami naszej młodości i fotograficzny zapis spowodowały upowszechnienie obrazów tamtych lat w galeriach.

 

Cukrownia - 34 lata obserwacji i dokumentacji pracy i życia cukrowników. Od 1964 do 1979 to lata mojej fotograficznej działalności w Klubie Pracownika Cukrowni i wspomnę przy tej okazji spotkania i rozmowy o fotografii w PDK i Sokołowskim Klubie Fotograficznym.

Powracając do eAlbumu. Jak już wspomniałem PKS przystanek docelowy Cukrownia. Przeważnie stąd rozpoczynaliśmy spacerek po Sokołowie. Ulicą Węgrowską do ul. Szpitalnej i Przeździatki dalej ul. Lipową do miasta. Lub ul. Węgrowska i ul. Wolności do miasta.

 

 

W drodze do Przeździatki spojrzenie na krzyż z 1933 roku. z napisem (w domyśle): "JEZU CHRYSTE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI". Po upowszechnieniu zdjęcia zrobiło się głośno, co zaowocowało postawieniem w tym miejscu nowego krzyża.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widok z dawnej ul. Szpitalnej teraz ul. Henryka Oleksiaka "Wichury". W budynku po lewej mieszkałem przez pierwsze 5 lat mojego życia. W latach siedemdziesiątych XX w. oficyna mieszkalna została przebudowana - zniszczono jej piękno. Taki sam los spotkał dom ogrodnika, - obok oficyny mieszkalnej widoczny na zdjęciu zimny sześcian z małym okienkiem. Jak wyglądała oficyna? Podobnie jak dom ogrodnika na tym zdjęciu poniżej.

 

 

 

 

W przebudowanej oficynie zachowało się okno na I piętrze (zamknięte z widocznym lufcikiem) z widokiem na park i pałac, przed którym często stał Tata i patrzył rozmyślając. Może dlatego, że brał udział w zamachu na Gramssa wraz z żołnierzami AK z rejony Węgrowa i z żołnierzami "Wichury" Henryka Oleksiaka z Sokołowa Podl.

 

Kilka słów o historii tego miejsca:

 

 

 

 

Tym razem pałac przebudowany w 1926 (na wzór pałacu na wodzie) przez ostatniego właściciela pałacu Zbigniewa Malewicza. Po wojnie zamieniony na szpital, doczekał się ruiny i po... został przebudowy na wzór innych zabytkowych budowli w Sokołowie Podl. - jak na załączonej fotografii. Mocno rozbudowany portyk i te okna - na litość...

 A teraz pozostawiam Panie i Panów z obrazami z przed 15 lat - sam na sam. Miłych wrażeń i wiele wspomnień.

 

 

na stronie od 2021-08-18

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc