Klasztor w Węgrowie. III letnie spotkania ze sztuką.



 

Lustro czarnoksiężnika Twardowskiego "słynne", "magiczne", "diabelskie", "przeklęte", "straszne"...

 

III letnie spotkania ze sztuką

Zwierciadło Mistrza Twardowskiego

 

.... jest cyklem letnich koncertów w węgrowskich zabytkach. 
W dobie rozkwitu wróżbiarstwa i magii, tu w Węgrowie osoba czarnoksiężnika Twardowskiego wiedzie prym w różnego rodzaju projektach, konkursach plastycznych, imprezach plenerowych, piknikach, et cetera. 

 

W Klasztorze, chrześcijańskim domu modlitwy, słuchając Koncertu Kwartetu Arundo oraz organisty Karola Gołęgiowskiego, fotograficznie spoglądałem na...

 

 

... stiukową postać Chronosa - boga mitologii greckiej (mylonego z Kronosem), który wszystko widzi, ujawnia i wyrównuje. W mozaikach przestawiany jako mężczyzna poruszający "Koło Zodiaku", tu trzyma... kosę.

 

Przyglądałem się personifikację sław - figurom kobiecym. Jedna z nich, to ciekawie eksponowany akt kobiecy, wskazujący na popiersie...

 

 

 

Jana Bonawentury (Dobrogosta) Krasińskiego fundatora klasztoru.

 

i spojrzenia na całość nagrobka...

 

>>> powiększenie

 

... Naddrzwiowy nagrobek Jana Bonawentury (Dobrogosta) Krasińskiego powstały w latach 1701-1703 z mocno eksponowanym medalionem z wielością panopilów z pozłacanego brązu wykonanych przez Andrzeja Mackensena Młodszego z Gdańska. 

Widoczna płyta pamiątkowa Krasińskego odlana z brązu przez ludwisarza gdańskiego Michała Wittwercka wmurowana jest w posadzkę u podnóża nagrobka.

 



Koncert



Organista Karol Gołębiowski i Kwartet Arundo

 

Alina Maria Mleczko - muzyk, pedagog, znana i ceniona saksofonistka.



 

Jeszcze spojrzenie na tajemniczą leżącą postać...

 

 

 



Ciekawostka

 

Eksponowane lustra Twardowskiego w Bazylice Mniejszej jest niezgodne z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Katechizm zabrania i potępia posługiwania się i eksponowania przedmiotów, które służyły, bądź służą praktykom wróżbiarstwa i magii.


    2009.08.03

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc