„Ojcowie Niepodległości” w Węgrowie – 21 maja 2018



Otwarcie wystawy na węgrowskim rynku.

 

wystawa

Ojcowie Niepodległości

 

Węgrów był jednym z kilkunastu miejsc w całej Polsce, w których 21 maja pokazano ekspozycję Instytutu Pamięci Narodowej.

 "Ojcowie niepodległości to mężczyźni, którzy byli liderami w czasie przełomowych wydarzeń 1918 roku. Różniło ich bardzo wiele – poglądy, wyznanie, pochodzenie, czy kraj zaborczy, gdzie się wychowywali. Okazało się to jednak ogromną siłą, bo gdy zaczęli dążyć do wspólnego celu, jakim było niepodległe państwo polskie, pociągnęli za sobą ogromne rzesze ludzi. Nie we wszystkim byli zgodni, później w wolnej II Rzeczpospolitej ich konflikty przybrały dramatyczny przebieg, ale każdy pozostał wierni własnym poglądom. Po I wojnie światowej sześciu ojców niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński wspólnie wykorzystało sprzyjające warunki i doprowadziło do narodzenia się II Rzeczypospolitej." - dr Krzysztof Kloc

 

 

 

 

WOJCIECH KOSSAK - ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM, 1930

 

Obraz przedstawia patriotyczny akt, który miał miejsce 10 i 11 lutego w Pucku. W wyniku odzyskania przez Polskę Pomorza, utraconego na skutek rozbiorów. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz wyższymi urzędnikami przybył do Pucka i dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cieszę się, że tę wystawę możemy pokazać na Podlasiu, ziemi zawsze wiernej Rzeczypospolitej. Szóstka wielkich przywódców stanęła na węgrowskim rynku, ale za nimi szli inni, tysiące, setki tysięcy Polaków. Wśród nich nie zabrakło mieszkańców Węgrowa. W 1863 r. to miasto znalazło się na pierwszych stronach gazet. Powstanie Styczniowe skończyło się przegraną, ale została pamięć o tym czynie i marzeniu o życiu w niepodległej Polsce. Pamięć o wielkiej Rzeczpospolitej pozwoliła nam wrócić na mapę Europy. Gdy w 1915 r. odeszli stąd Rosjanie, mieszkańcy głównie skupili się na edukacji. Szkoły zapełniły się polskimi dziećmi. Około 150 młodych ludzi z tutejszych szkół poszło walczyć z bolszewikami – dzięki nim obroniliśmy niepodległość i Europę przed bolszewizmem – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

 

 

 

 

 

 

Autorzy wystawy: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz, prof. Włodzimierz Suleja.

  

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1989 roku w Węgrowie 

 

Galeria

fotografie: Michał Kurc

 

 

 

 

 

na stronie od 2018.05.21


Copyright © design and photos by Michał Kurc