Rozważania nie-fotograficzne.
570 lat praw miejskich WęgrowaKoniec mszy porannej w Bazylice Mniejszej w dniu 29 czerwca 2011.

 

Odpust w Węgrowie

 

Odpusty - słowo kojarzy się z Marcinem Lutrem, który zdecydowanie wystąpił przeciwko praktykom sprzedawania odpustów.

"Pośród sprzedawców odpustów wyróżniał się kaznodzieja odpustowy dominikanin Tetzel, który w szczególnie jarmarczny sposób sprzedawał listy odpustowe. Głosił, że czerwony krzyż odpustowy z herbem papieża więcej znaczy niż krzyż Golgoty, że pokuta i żal za grzechy są niepotrzebne tym, którzy kupili listy odpustowe: "Skoro pieniądz w szkatule zadzwoni, duszę z czyśćca do nieba wygoni". - Wikipedia.

 

Na dziedzińcu Bazyliki Mniejszej

 

Odpustowa zbiórka...

...  - "Dar dla Radia Maryja".

 

Za bramą...

Stragany przy ul. Kościelnej.

 

W świetle porannego słońca...

 ...wygrzewają się odpustowe obarzanki.

 

Kozy...

 ... "kozy prostyńskie" i w domyśle "Cudowna Statua"...

Trójca Przenajświętsza

 

 

Podczas odpustów w Prostyni od dawna sprzedawane są kozy z ciasta. Zwyczaj ten nawiązuje do podania, które głosi, że kozy pierwsze spostrzegły cudowną Statuę   Głośnym beczeniem zwabiły ludzi, którzy w nadbużańskich krzakach odnaleźli piękną rzeźbę.


"Kozy prostyńskie" mają również swe uzasadnienie w historii. Unici Podlascy, prześladowani po upadku Powstania Styczniowego, licznie przybywali na odpust do Prostyni, aby przystąpić do sakramentów świętych. Dla zmylenia carskich urzędników udawali handlarzy kóz.


Opis statuy. Bóg Ojciec - postać centralna, największa, siedzi na tronie w pozie hieratycznej ubrany w płaszcz królewski koloru złotego z granatowym podbiciem i suknię koloru amarantowego, pod szyją widać srebrną koszulę. Jego oblicze dostojne z długim siwym zarostem okalają długie siwe włosy...

 

- Źródło: http://www.parafiaprostyn.pl

 

 

Z odpustowych koszyczków...

... jedna z kóz z zaciekawieniem lub niepokojem spoglądają w moją stronę:)

 

 


Rewitalizacja rynku

 

Tradycyjnie, odpust w Węgrowie jest w dniu 29 czerwca - na Piotra i Pawła. W tym roku (2011) to środa, dzień roboczy...

... w sąsiedztwie Bazyliki, rynek węgrowski zmienia swoje oblicze. Nawet wcześniej położone nowe płyty, w dniu dzisiejszym, niektóre z nich są zdejmowane, bo ktoś zapomniał lub teraz zdecydował o miejscu na ławki wokół jeszcze "tajemniczej fontanny".

 


Węgrowski "Awentyn"

Tu nad daszkami straganów, przy wejściu do Bazyliki Mniejszej rzymska bogini Diana zwraca się do greckiego półboga Heraklesa o prezent odpustowy - złoty róg myśliwski?

 

Mozaika straganowa na ul. Kościelnej

 

 

***

  

na stronie od 2011.07.21


Copyright © design and photos by Michał Kurc