Spotkanie na Zamku w Liwie - 1986 rok. 

 

25 maja...

Dzień Działacza Kultury

 Prawie 26 lat temu na Zamku w Liwie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Działacza Kultury. Świętowali bibliotekarze oraz animatorzy kultury z powiatu węgrowskiego. Tych kilka migawek niech będzie przypomnieniem o pięknym zwyczaju, w tym dniu: przyznania odznaczeń, dyplomów i ciepłych słów najbardziej zasłużonym...

 

Tą skromną galerią pragnie podziękować wszystkim Twórcom i Animatorom życia kulturalnego w Węgrowie, Sokołowie Podl., Siedlcach i sobie, za wszystkie starania, które wkładamy w naszą działalność. Za codzienne, często niezwykle trudne chwile. Życzę Wam i sobie wytrwałości i siły, wiele satysfakcji płynącej z naszej pracy, niech każdy dzień będzie dla nas dniem przyjemnym i wartościowym, byśmy osiągnęli to, do czego dążymy.

 

Dominika Bujnowska

artystka tkactwa dwuosnowego.

 


Dominika Bujnowska


Moja uwaga w tamtym dniu zwrócona była na panią Dominikę Bujnowską - twórczynię ludową.

Ur. 17 grudnia 1903 roku we wsi Klawianka nad Biebrzną na Podlasiu. W 1949 roku zamieszkała w Węgrowie w swoim Zgromadzeniu Służebniczek, do którego wcześniej wstąpiła w Marjówce, nie przyoblekając ubioru zakonnego.

W tym samym roku zgłosiła się w poszukiwaniu pracy do Zofii Tomrle założycielki Cepelii węgrowskiej. I tak zaczęła się historia artystycznego tkactwa dwuosnowowego, z którego Węgrów słynie do dnia dzisiejszego.

 


Na swoich tkackich obrazach pani Dominika opowiadała o życiu podlaskiej wsi. Opisywała dwukolorową wełną pory roku, święta, ludzi, budynki, zwierzęta. Do perfekcji opanowała sztukę kompozycji, jej fantazja tworzyła subtelne wzory i tak powstały najbardziej znane tkaniny: Droga przez wieś, Las, Grzybobranie, Pasieka w sadzie, Szopka, Wielkanoc, Zima, Cztery pory roku. Obecnie znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach. 

Podczas 40 letniej pracy twórczej Dominika Bujnowska wytkała ponad 1500 dywanów, nawet w tym samym temacie jednak różniących się od siebie.

Zmarła w 1989 roku i spoczywa na cmentarzu katolickim w Węgrowie.

 

Niech to wspomnienie będzie moim skromnym podziękowaniem dla Pani Dominiki Bujnowskiej za jej twórczą pracę i nieoceniony udział w promocji Węgrowa przez sztukę.

 

na stronie od 17 lutego 2012 r.


Copyright © design and photos by Michał Kurc