73 r. wybuchu Powstania Warszawskiego


 

 

 

Przed Pomnikiem AK w Węgrowie.

 

Węgrów 2018

74. rocznica Powstania Warszawskiego

 

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00. Bezpośrednie dowództwo nad oddziałami Okręgu Warszawskiego AK sprawował płk dypl. Antoni Chruściel „Monter”. Po 63 dniach walki wobec wyczerpania możliwości kontynuacji walki, dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” decyduje się na kapitulację. Pod koniec września rozpoczynają się pertraktacje o poddanie miasta. 2 października w Ożarowie podpisany zostaje układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
- strona MON.

 

GALERIA

 

1 sierpnia 2018 o 17:00 w Węgrowie...

 

 

 

Z Węgrowskiej ziemi daninę Krwi i Życia w Powstaniu Warszawskim złożyło 52 żołnierzy.


Porucznik Eugeniusz Stanisław Kietliński „HEL” z Kietlanki. Szef sztabu batalionu pułku „Baszta”. Kawaler ORDERU VIRTUTI MILITARI piątej klasy. Walczył na Sadybie, Czerniakowie i Mokotowie. Śmiertelnie ranny 19 września.
Kapral podchorąży Tomek Russanowski „ROBERT” z Ruchny. Żołnierz batalionu „WIGRY”. Ciezko ranny w walkach o cmentarz ewangelicki na Woli. Drugiego września barbarzyńsko zamordowany W szpitalu na STARYM MIESCIE. Prochy spoczywają W kaplicy Łubieńskich na węgrowskim cmentarzu.
Sierżant Bogumił Król „ŚRODA” z Łochowa. Pierwszy batalion szturmowy „NAŁECZ”. Zmarł w wyniku doznanych ran dwudziestego trzeciego września.
Ryszard Nowak „HENRYK” z Sadownego. Strzelec oddziału „BASZTA”. Zginął w rejonie STRUGI.
Bogdan Hrzniewicz - Moczulski z Sadownego, czternastolatek. Strzelec Armii Krajowej.
Józef Kiryluk „DRABIK” z Liwa. Strzelec batalionu „RUCZAJ”. Dwunastego sierpnia ranny w walkach na Śrudmieściu. Zmarł dwudziestego sierpnia.
Czesław Hardejewicz „WICHURA” z Liwa. Zgrupowanie „ROG” przy ulicy Sanguszki l. Śmiertelnie ranny 30 sierpnia.
Plutonowy Krystyna Rudaś „CIOTKA” z Miedzny . Trzeci batalion pancerny obwodu „RADWAN”.
Kapral Hanna Szamota „IRKA” córka węgrowskiego lekarza. Walczyła w Śródmieściu. Kompania szturmowa obwodu „RADWAN
Irena Majewska „NIEMA” z Łochowa. Sanitariuszka zgrupowania „BAKCYL PÓŁNOC”
Zofia Borowa „ZOSIA” z Liwa. Sanitariuszka zgrupowania „BAKCYL PÓŁNOC”
Maria Reutt z Liwa. Sanitariuszka.

...


 WRACAMY PAMIĘCIĄ DO WAS, CZĘŚĆ WASZEMU CZYNOWI...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

na stronie od 2018=08-02


Copyright © design and photos by Michał Kurc