Zabytki Ziemi Sokołowskiej 

SKF -"sokołowska szkoła fotografii"

 

W ramach działalności Sokołowskiego Klubu Fotograficznego udaliśmy się w plener, śp. Heniek Rosochacki, Wojtek Sobolewski i ja, w poszukiwaniu materiałów do następnej wystawy. 

 

Po 31 latach z nostalgią powracam do tamtych lat mojej młodości.

  

Pałac w Korczewie

"Siedlecki Wilanów"

 

W 1734 r. W. Kuczyński - kasztelan podlaski i poseł na Sejm Grodzieński, zaangażował architekta Radziwiłłów Konciniego Bueni i wybudował barokowy Pałac w Korczewie, który wkrótce uzyskał miano "siedleckiego Wilanowa". 

W pierwotnym barokowym stylu Pałac przetrwał niemalże 100 lat. Prawnuk Wiktoryna - Aleksander Kuczyński dokonał w pierwszej połowie XIX wieku przebudowy gmachu według planów Franciszka Jaszczodła. Przebudowano wówczas Pałac na styl neogotycki i zaprojektowano otaczający go 35 hektarowy park.

Powracając do roku 1979, jednym słowem - piękno w ruinie - i tymi obrazami dzielę się dzisiaj.

 Pałac w Patrykozach

"Perła Podlasia"

 

W pierwszej połowie XIX wieku Patrykozy stały się własnością Teodora Lubicz Szydłowieckiego, generała wojsk polskich, który nad niewielkim dopływem Liwca wybudował, wg projektu Franciszka Jaszczołda, mający pozory starożytnej rezydencji, pałac...

 

Piękno w ruinie... 

 

  

W następnym roku...

 

W dniu 1 lutego 1980 roku wykonałem pierwszą dokumentację fotograficzną pałacu w Patrykozach - z chwilą rozpoczęcia jego odbudowy.

Pamiątkowe zdjęcie z dnia 1 lutego 1980 roku. Po środku - w jasnym kożuchu Pan Wacław Kruszewski Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. 

 

 

 

Pan Wacław starał się ratować zdewastowane pałace, dworki z przeznaczeniem ich na obiekty kulturalne, np. domy pracy twórczej, ośrodki kultury... W Patrykozach rozpoczęto pracę z przeznaczeniem pałacu na dom pracy twórczej przede wszystkim dla artystów województwa siedleckiego.

Z nieznanych mi przyczyn, tym razem tak się nie stało. Prace przerwano, po jakimś czasie ktoś inny podjął się odbudowy, też nie dokończył. Jest następny właściciel. Co z "Perłą Podlasia"?

 


 

 2010.08.02


Copyright © design and photos by Michał Kurc