Sokołów Podlaski - z tamtych lat


 

Szkoła Podstawowa Nr 2

 

Rok 1956

Moja  I klasa z Wychowawczynią Panią Romanową - rok 1956. Odbitka czarno-biała kolorowana formatu 9x8cm była wyceniona na 5 kg makulatury - każdy uczeń po dostarczeniu makulatury otrzymał zdjęcie. Fot. autor nieznany. 

 

W kolejnym szkolnym roku

klasa II a

Michał Kurc 1957 rok. Patrząc na zdjęcie można zauważyć na prawej klapie marynarki przypiętego polskiego orła - "orzełka" wojskowego noszonego na czapce. Wówczas jako ośmiolatek demonstrowałem swoją postawę bycia Polakiem - prawdopodobnie po wydarzenia z 1956 roku.

  

Lata 60-te

Ognisko Muzyczne. Fot. z archiwum Basi Krzysztoń (z domu Jeżewska).

 Rok 1962

 

Pierwszy reportaż fotograficzny...

W Szkole Podstawowej Nr 2 na zajęciach pozalekcyjnych poznawałem fotografię. Bardzo dziękuję Panu Witoldowi Grądzkiemu nauczycielowi matematyki - za cierpliwość i przekazaną wiedzę fotograficzną. Będąc w siódmej klasie (w roku 1962) wykonałem pierwszy reportaż fotograficzny ze szkolnego apelu. Prezentowane zdjęcie pokazuje chwilę tuż przed rozpoczęciem apelu - pierwszy od lewej, nauczyciel matematyki pan Boruc - w piątej klasie wskazał mi drogę do zrozumienia i polubienia matematyki.

 

 Zakończenie roku szkolnego. Trzecia od lewej: Pani Romanowa - wychowawczyni mojej klasy 1-3. Od prawej:  (pierwszy) wspomniany Pan Boruc, (druga) Pani Toczko wychowawczyni mojej klasy 4-7, (czwarta) Pani Wanda Wierzchowska nauczycielka języka rosyjskiego. Fot. z archiwum Andrzeja Romana.

 

Do szkoły w Cukrowni uczęszczały moje dzieci, do roku szkolnego 1987/88, następnie przeprowadzka do Węgrowa. W Węgrowie Dominika ukończyła LO, a Rafał LE - Liceum Ekonomiczne. W Poznaniu Rafał studiował na  Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

 

Odwiedziłem Szkołę w roku 1987 r...

 Rok 1987/88

 

Trafiliśmy na ćwiczenia - pozorowany pożar szkoły.

Ostatni rok nauki moich dzieci w Szkole Podstawowej Nr 2 w Cukrowni. W 1988 r. przeprowadzka do Węgrowa. Nowa szkoła nowe doświadczenie dla dzieci dla nas rodziców. Jednak w naszym życiu najważniejszym okazało się własne mieszkanie. Mieszkaliśmy po sąsiedzku z tą szkołą u państwa Ryszkowskich.

 Rok 2005

Widok Szkoły od strony boiska. Szkoła Podstawowa powstała w roku 1926, a widoczny budynek oddano do użytku w roku 1928. Po wielu latach, w roku 1962 rozbudowano szkołę - na zdjęciu z lewej strony nowy pawilon.

  

  

Rok 2010

 

Dalsza rozbudowa - piękne boisko, nowy dach na przybudówce z roku 1962. 

Moje życie było podporządkowane nauce w szkole oraz pracy Rodziców w cukrowni. We wrześniu nowy rok szkolny i kolejna kampania cukrownicza. Brak Rodziców... dokuczliwa samotność.Pani Roma Romualda Janczewska (Kilówna)

 

Był 1941 rok

Może zacznę od tego opowiadania Pani Romy. Jako 5 letnia dziewczynka udała się z mamą do szewca...

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.