XII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU W LIWIE 



W czternastowiecznym Liwie...

 

XII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU W LIWIE 

"O PIERŚCIEŃ KSIĘŻNEJ ANNY"

Bitwa o Zamek

 

Minął rok od wielkiej bitwy w której to Markus - najemnik niemiecki w służbie króla polskiego odparł Lwa Halickiego który rościł sobie prawo do ziemi Liwskiej. Życie powróciło na swój dawny spokojny tor, który niestety nie trwał długo. Jesienią 1302 roku ziemię Liwską nawiedziła zaraza, która pojawiła się nader niespodziewanie. Ludzie dostawali wysokiej gorączki, ciała ich pokrywały się czarnymi wybroczynami i krwawymi ranami. W krótkim czasie zmarła blisko połowa mieszkańców ziemi Liwskiej. 

Niestety zaraza nie ominęła rodziny Markusa jego syn Gwidon zapadł na nieznaną chorobę i pomimo wielkich starań medyków nie udało się uratować młodzieńca. Ciało chłopca zostało złożone w grobie u podnóża twierdzy. Markus każdego ranka i wieczora przychodził nad mogiłę syna, aby przynajmniej w tej formie być z nim. Wszyscy mieszkańcy Liwa widzieli co dzieje się z ich Panem, jak pogrążony w bólu Markus zmienił się, pobladło jego niegdyś jasne i żywe lico, a i chęci do życia u niego było widać już niewiele. Choroba jak przyszła niespodziewanie tak i odeszła, zbierając ogromne żniwo. 

Markus przez długie tygodnie nie mógł dojść do siebie po stracie syna, Baron Rotygier, który pojawił na zamku jako gość, na krótko po ustąpieniu zarazy, widział w jakim stanie jest Markus. Dostrzegł jego niemoc i niezdolność do podejmowania rzeczowych decyzji, a że Rotygier żądny był władzy i złota, to nadarzała mu się nie lada okazja aby przejąć zasobny skarbiec twierdzy.

 

Pogrążony w bólu Markus.


Nikt nie spodziewał się, że gość zamku może okazać się tak przebiegłym człowiekiem pozbawionym honoru krwiopijcą . Plan Rotygiera był prosty kupił sobie za dziesiątą część wartości skarbca Liwskiego, wojska księcia Litewskiego Witenesa, który to w roku 1294 najechał Mazowsze. Sam Witenes nie pałał miłością do Polski, więc i złoto obiecane przez Rotygiera nie było najbardziej kuszące w tej wyprawie, a raczej chęć plądrowania i dokonania gwałtów i mordów na mieszkańcach ziemi Liwskiej.

 

Po tych słowach spisanych przez samego Wielkiego Mistrza Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej Sebastiana Gajowniczka z łatwością przeniosłem się w XIV wiek. 

Udałem się drogą, która prowadziła mnie wprost do zamku. Przed wejściem...

... napotkałem dziewkę wyglądającą na "babinę" - zapewne zagubioną w odmętach życia - przypomnę w Liwie zdziesiątkowanym przez zarazę. Tu nawet krzyż choleryczny nie był w stanie stawić oporu zarazie - napotkałem dużo pustych chałup i posępne, zasmucone twarze wielu.

 

Dziewka robiła dziwne miny...

... powtarzała niezrozumiale słowa Wita..es, Witan.es...

Zastanawiałem się skąd u niej zainteresowanie moją osobą? Z wyglądu nie przypominałem rycerza, a bardziej liwskiego chłopa, może kronikarza, z pochyloną siwą głową w lnianym ubraniu. Przemęczonego po trudach podróży, pełnego niepokoju i leku - dotarły do mnie niedobre wieści o Markusie i Rotygierze, które mogły zwiastować nawet bitwę o Zamek. Zapewne to chciała przekazać "babina": Witanes!!! Bitwa!!! Okropności!!! Skąd u niej ta wiedza...?

 

Na podzamczu

 

... panowała sielanka - inny świat - mogłem tu na chwile odetchnąć. Zauważyć można było, że wielu nie wyczuwało nadchodzącego kolejnego nieszczęścia i wiedli spokojny żywot zajmując się rzemiosłem i handlem. Tego dnia odbywał się nawet pokaz strojów...

... niektóre w całości własnoręcznie uszyte przez dziewki. Po drugiej stronie przy zamku cisza i spokój, dźwięk gry na pile uspokajał i relaksował.

 

Rycerstwo prowadziło rozmowy podczas przerwy w ćwiczeniach z obrony Zamku.

 

A com więcej widział i com wiecej słyszał dalej opowiadam:

Wrogiem, który nastąpił na ziemię liwską okazał się Książe Litewski Witanes nieprzyjaźnie nastawiony od wielu lat do Polski. Już wcześniej najechał skutecznie Kujawy a później Mazowsze teraz za namową Rotygiera zapragną splądrować ziemię Liwską. |*

 

 

_________________________

|* Scenariusz Wielkiego Mistrza Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej Sebastiana Gajowniczka.

 

 

na stronie od 2013.08.24


Copyright © design and photos by Michał Kurc