Album - Węgrowskie klimaty



 

Drewniana zabudowa ulicy Kościuszki. Najstarsze domy stawiano zawsze szczytem do ulicy ze względu na kształt wąskich, ale za to długich parceli budowlanych.

 

Paszcza tego delfina z pompy ulicznej (firma Toetzler & Co. Z Warszawy) dostarczała wody kilku pokoleniom mieszkańców. Obecnie w mieście zachowały się tylko dwie takie pompy.

(2) Drewniana zabudowa ulicy Kościuszki. Najstarsze domy stawiano zawsze szczytem do ulicy ze względu na kształt wąskich, ale za to długich parceli budowlanych.

Browar klasztorny i zespół poreformacki. Tu nic nie zmieniło się od stu lat (a może i dłużej).

 

Neoromańska kaplica z 1893 r. na cmentarzu rzymskokatolickim - mauzoleum rodu Łubieńskich, dobrodziejów miasta, fundatorów lokalnego szpitala.

Znak na murze, ślad historii - kotwica Polski Walczącej, namalowana na murze klasztornym w październiku 1942 r. przez młodych akowców węgrowskich. Jedna z nielicznych zachowanych do naszych czasów w Polsce.

Lapidarium zbudowane z macew i kamieni nagrobnych pochodzących ze zlikwidowanego cmentarza żydowskiego oraz pomnik poświecony pamięci Żydów, obywateli miasta zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Przeszłość przemawia także przez groby-pomniki. Głaz ustawiony na mogile powstańców styczniowych poległych pod Węgrowem 3 lutego 1863 r w krwawej bitwie z Rosjanami.

 

 

Kapliczki zatopione w zieleni i kwiatach domowych ogródków - częsty motyw przy starszych domostwach.

„Jakkolwiek większa część domków jest drewnianych (…) lecz widać tam ład i czystość” - J.Grajnert

 

Tunel zieleni.

***

Typowy ganek – ul. Gdańska.

 strony | 1 | 2 | 3 | 4 |

 

 

 

galeria m

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc