Sokołów Podlaski - z tamtych lat
W roku 1845...


August Hirschmann syn Elżbiety Hirschmann przedstawicielem spółki

 

W kancelarii notarialnej Ksawerego Józefowicza w Warszawie został podpisany 14 XI 1845 r. kontrakt miedzy Elżbietą z Lorentzów Hirschmann (w jej imieniu kontrakt podpisał mąż Ludwik Hirschmann - nie mylić z wnukiem Ludwikiem Hirschmanem), a przedstawicielami założonej właśnie spółki: Augustem Hirschmannem (synem Elżbiety), Aleksandrem Rawiczem – warszawskim bankierem, Leonem Hirschendorfem – bankierem, Stanisławem Jacobim – kupcem z Warszawy i Mikołajem Gutmanem – kupcem.

 

 


Ludwik Hirschman (wnuk) - syn Augusta Hirschmanna

 

Po śmierci Augusta Hirschmanna (1 VIII 1861 r.), na mocy testamentu, jego udziały w spółce (20 ze 100) odziedziczyły nieletnie dzieci: Ludwik, Stanisław, Maria i Adam. 

Źródło: http://bc.pollub.pl/Content/350/rocznik7.pdf

 

 

Na zdjęciu z 1876 roku...

 ... Ludwik Hirschman (wnuk) od lewej - jego ręka spoczywa na Marii (jego siostrze).

Z albumu Pani Marzeny Hirschmann. Copyright © Marzena Hirschmann.

     

>>>opis i powiększenie zdjęcia

 

Rok 2008. Pomnik nagrobny rodziny Hirschmanów.

 

Na cmentarzu katolickim przy ul. Fryderyka Chopina (dawniej ul. Szopena), blisko wejścia po prawej stronie jest widoczny pomnik nagrobny rodziny Hirschmanów - Ludwik Hirschman zmarł D. 25 stycznia 1904 r. - nazwisko spolszczone.

 Rok 2018 

W Parku Przemysłowym - moje spojrzenie na mural

 

Przeczytałem niusy w mediach lokalnych i przyjrzałem się muralowi. Mogłem się spodziewać wielu błędnych interpretacji upowszechnionych w mediach - braku odpowiedzialności za prawdę, za prawdziwą historię tego miejsca. I tak się stało. Stąd moja próba wskazania błędów. >> Galeria


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.