SPECJALNOŚĆ KUCHNI WESELNEJ


 

 

SPECJALNOŚĆ KUCHNI WESELNEJ

Tradycyjne przepisy polskie i ukraińskie

 

PIWO KOZICOWE

10 litrów wody,0,5 litra miodu, 0,5 kg cukru, 0,5 dag drożdży, 0,5 kg jałowca, 1 garść chmielu

Jałowiec zemleć, zagotować, pozostawić na małym ogniu 20 – 25 minut. Włożyć chmiel i pozostawić do wystygnięcia. Dokładnie przecedzić, dodać miód, cukier i drożdże, dobrze wymieszać. Wlać do bańki, szczelnie zamknąć na 1 dobę.

Wg sprawdzonego przepisu Mieczysławy Abramowskiej
NAPÓJ Z KWASU CHLEBOWEGO

8 kromek żytniego chleba, 3,5 dag drożdży,8 łyżek cukru, 5 litrów wody, 3 dag rodzynek

Chleb pokroić, wysuszyć lub przyrumienić w piekarniku. Włożyć do kamiennego garnka albo do szklanego naczynia. Wodę zagotować, zalać chleb i pozostawić w ciepłym miejscu na 12 godzin. Następnie przecedzić przez plastikowe sito. Drożdże rozetrzeć z cukrem i dodać do płynu. Pozostawić w ciepłym miejscu na 10 – 11 godzin. Jak kwas zacznie fermentować dodać rodzynki i wynieść do zimnego pomieszczenia na 30 godzin. Podawać dobrze schłodzony.

Wg sprawdzonego przepisu Anny Boruc z Pierzchał
KIEŁBASA PALCEM NAPYCHANA

1 kg mięsa wieprzowego, 0,5 kg mięsa wołowego, pieprz, jelita 

Mięso pokroić na drobne kawałki, posypać odrobiną saletry i solą. Wymieszać i pozostawić na 1 dobę w chłodnym miejscu. Dodać 2 – 3 ząbki czosnku i pieprz. Dokładnie wymieszać. Brzeg jelita przewlec przez metalowe kółko ( np.: od dużego klucza), wywinąć. W tak przygotowany otwór wkładać kawałki mięsa i ugniatać je palcem. Kiełbasę sparzyć lub uwędzić.

Wg sprawdzonego przepisu Mieczysławy Abramowskiej
KISZKA ZIEMNIACZANA

4 kg ziemniaków, 3 cebule, 60 dag boczku, 10 dag mąki, jelita, sól, pieprz, majeranek, gałka muszkatołowa

Ziemniaki zetrzeć, dodać posiekaną cebulę, zesmażony boczek, przyprawy, mąkę. Masę dokładnie wymieszać i nadziewać jelita, zawiązując 20 cm porcje. Kiszkę piec na posmarowanej smalcem blasze. Przed włożeniem do piekarnika kiszki nakłuć, aby nie pękły. Piec na złoty kolor. Kiszkę można także ugotować na wolnym ogniu.

Wg sprawdzonego przepisu Elżbiety Okulus
PIEROGI Z KAPUSTĄ

Ciasto: 2 szklanki mąki, 1 jajko, 1 łyżka oleju, sól

Farsz: 50 dag kwaszonej kapusty, 10 dag pieczarek, 1 duża cebula, 0,5 łyżeczki nasion kopru, 1 jajko, 2 łyżki oliwy, sól i pieprz 

Zagnieść ciasto, odstawić. Kapustę posiekać, zalać wrzątkiem, dodać koper, ugotować i odcedzić. Na oleju usmażyć posiekane pieczarki i cebulę, doprawić solą i pieprzem, pod koniec dodać kapustę. Przestudzić, dodać jajko, wymieszać i ponownie doprawić. Rozwałkować ciasto, szklanką powycinać krążki. Nadziewać farszem i zlepiać brzegi. Wrzucać na gotującą wodę, gotować 1 minutę, aż wypłyną na wierzch. Podawać polane tłuszczem lub zrumienione na patelni.

Wg sprawdzonego przepisu Anny Boruc z Pierzchał
PIEROGI Z MAKIEM

1 kg mąki, ½ szklanki oliwy, 5 dag drożdży, szczypta soli

Mak

Zagnieść elastyczne ciasto dolewając ciepłą wodę. Wałkować placki grubości ½ cm, wycinać szklanką i formułować pierogi. Smażyć na głębokim oleju. Jak wystygną posypać cukrem pudrem.

Wg sprawdzonego przepisu Bogusławy Gierłowskiej

CZEBUREKI

Ciasto:1 szklanka wody,1 łyżka oleju, mąka, 3 łyżki masła

Masło roztopić. Z podanych składników zagnieść luźne ciasto (jak na pierogi). Ciasto włożyć do lodówki na 6 – 7 godzin, lub do zamrażalnika na 2 godz.

Farsz: 0.5 kg mięsa mielonego, 2 cebule, 1 papryka surowa, 1 duża marchew, 
10 dag grzybów, pieprz i sól do smaku

Cebulę i marchew drobno pokroić i podsmażyć, ugotowane grzyby posiekać, surową paprykę pokroić. Przygotowane produkty wymieszać z surowym mięsem mielonym, doprawić solą i pieprzem.

Ciasto podzielić na 10 części, każdą rozwałkować cienko w kształcie koła, nałożyć farsz, lepić tak jak pierogi. Smażyć w głębokim tłuszczu.

Wg sprawdzonego przepisu Orysi Riabunec z Równego na Ukrainie
BĘDZWAŁY

2,5 kg ziemniaków, 25 dag mąki, jajko, pieprz, sól, cebula, 1 kg mięsa wieprzowego

Ziemniaki obrać, opłukać, połowę ugotować, połowę zetrzeć na tarce. Z utartych ziemniaków odcisnąć sok. Połączyć ugotowane ziemniaki z odciśniętymi, posolić, dodać mąkę i wymieszać. Przygotować farsz: ugotowane mięso zemleć przez maszynkę, dodać pokrojoną w kostkę i podsmażoną cebulę, przyprawić do smaku. Przygotowane ciasto ziemniaczane rozgnieść na dłoni lub na stolnicy, uformować duże, owalne pyzy. Gotować wrzucając na wrzącą, posoloną wodę. Podawać polane tłuszczem ze skwarkami i przesmażoną cebulą. Zamiast mięsa można przygotować farsz z soczewicy lub z kapusty kwaszonej i grzybów.

Wg sprawdzonego przepisu Elżbiety Okulus
KAPUSTA Z KASZĄ JĘCZMIENNĄ

1 kg kiszonej, niezbyt kwaśnej kapusty, 0,5 kg mięsa wieprzowo – wołowego, 20 dag kaszy jęczmiennej, 1 cebula, pieprz, vegeta

Kapustę włożyć do garnka, zalać wodą. Dodać drobno pokrojone, podsmażone z cebulą mięso. Wsypać kaszę. Doprawić.

Wg sprawdzonego przepisu Mieczysławy Abramowskiej
BLASZAK PODLASKI „CZUMAK”, „KUGEL”, „BRAMBORAK”

10 – 12 sztuk dużych ziemniaków, 30 – 40 dag przerośniętego, wędzonego boczku, 2 – 3 jajka, 2 cebule, łyżka mąki pszennej, łyżka mąki ziemniaczanej, sól, pieprz ziołowy, kminek, majeranek, ziele angielskie, smalec.

Ziemniaki utrzeć na drobnej tarce, lekko odcisnąć sok. Boczek pokroić, zesmażyć, gorącym tłuszczem zalać ziemniaki, wymieszać, dodać jaja, makę i przyprawy. Wysmarować starannie tłuszczem formę, wlać masę ziemniaczaną i piec babkę około godziny. Powierzchnia musi być chrupka i rumiana. Babkę podawać gorącą z dodatkiem surówki z kwaszonej kapusty.

Wg sprawdzonego przepisu Elżbiety Okulus
PASZTET Z FASOLI

Składniki:0,5 kg słoniny, 1 kg fasoli „Mały Jaś”, 20 dag pieczarek, 20 dag wątróbki drobiowej, 1 op. Majeranku, 1 puszka fasoli konserwowej,2 cebule, 1 kajzerka, gałka muszkatołowa, pieprz, sól, ziele angielskie.

Fasolę ugotować ze słoniną aż będzie miękka, zemleć przez maszynkę, dodać fasolę konserwową, bułkę i przyprawy. Pieczarki obsmażyć na tłuszczu, wątróbkę drobiową usmażyć. Do wąskiej formy nałożyć masę fasolową grubości 2cm, na to nałożyć podsmażone pieczarki, ponownie masę fasolową grubości 2 cm, następnie kładziemy warstwę wątróbki drobiowej i ostatnią warstwę masy fasolowej grubości 2 cm. Posypać majerankiem i piec 50 minut w nagrzanym piekarniku.

Sos do pasztetu

0,5 kg boczku wędzonego, 4 łyżki majonezu, pęczek natki pietruszki, 100 ml białego wina, 3 ząbki czosnku, sól i pieprz.

Boczek pokroić w kostkę, podsmażyć, odsączyć z tłuszczu i ostudzić. Dodać majonez, posiekaną natkę pietruszki, wino, rozdrobniony czosnek, doprawić solą i pieprzem. Upieczony i wystudzony pasztet pokroić w plastry grubości 2 cm, ułożyć na talerzu, polać sosem i udekorować.

Wg sprawdzonego przepisu Martyny Częścik z Żulina
CIASTO DROŻDŻOWE Z KRUSZONKĄ

Ciasto: 1 kg mąki, 0,5 kostki masła, 0,5 litra mleka, 5 dag drożdży, 2 szklanki cukru,5 jaj
Kruszonka: 0,5 kostki masła, 05 szklanki cukru, 1 szklanka mąki

Mleko podgrzać, dodać cukier i drożdże, odstawić na pół godziny. Dodać mąkę, jajka i dobrze wyrobić ciasto na jednolitą masę, pod koniec dodać masło, ponownie wyrobić. Odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia.
Przygotowujemy kruszonkę zagniatając wszystkie składniki na kruche, sypkie ciasto tak, aby powstały małe grudki.
Wyrośnięte ciasto wkładamy do blachy, odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia, posypujemy kruszonką. Pieczemy w piecu lub w piekarniku 1 godzinę.
Z tak przygotowanego ciasta można wypiekać baby, makowce, łączyć z różnego rodzaju owocami.

Wg sprawdzonego przepisu Martyny Częścik z Żulina
CIASTO Z JABŁKAMI

3 żółtka, 20 dag cukru pudru, 7,5 dag masła, 37,5 dag mąki, 3 jabłka, 2 dag drożdży, 3 łyżki cukru, 1 cukier waniliowy, sól

Żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać roztopione masło, namoczone w odrobinie mleka drożdże, mąkę i szczyptę soli. Szybko wyrobić ciasto, dolewając mleka aby nie było za gęste. Formę wysmarować margaryną i posypać tartą bułką. Wyłożyć ciasto. Obrane jabłka pokroić w cząstki i ułożyć na cieście lekko wgniatając. Piec 45 minut, posypać cukrem.

Wg sprawdzonego przepisu Anny Boruc z Pierzchał
MACYGIGI

1 ½ kg mąki, 1 ½ szklanki cukru, ½ proszku do pieczenia, 5 dag drożdży, 
1 kostka masła, 4 żółtka

Mak

Zagnieść ciasto. Jak za gęste dodać śmietany. Wałkować cienkie placki jak na kluski. Smarować makiem jak na strucle. Zawinąć ciasto, kroić jak kopytka, układać na blasze posypanej mąką. Na końcu smarujemy ciastka po wierzchu jajkiem.

Wg sprawdzonego przepisu Bogusławy Gierłowskiej

CIASTO DROŻDŻOWE NA STRUCLE

1 kg mąki, 10 żółtek, 1 szklanka czubata cukru, 10 dag drożdży, 25 dag masła,
1 łyżka czubata smalcu, starta skórka z cytryn, mleko

Mak

Mąkę przesiać, rozpuścić drożdże w letnim mleku z 1 łyżeczką cukru. Wyrośnięte drożdże wlać w środek mąki, lekko wymieszać z mąką. Dodać utarte żółtka, masło, roztopiony smalec i pozostałe składniki. Zagnieść mlekiem niezbyt gęste ciasto.

Wg sprawdzonego przepisu Bogusławy Gierłowskiej

WIŚNIA W SOTACH

Ciasto: 25 dag margaryny, 1 szklanka śmietany, 2,5 szklanki mąki, 1 łyżeczka sody + kilka kropel octu ( do zgaszenia)

Krem:0,7szklanki śmietany, 1,5 szklanki cukru, cukier waniliowy, szczypta zmielonych goździków

Nadzienie: 1 kg wiśni

Zagnieść ciasto, podzielić na 15 części, pozostawić w chłodnym miejscu na 1 godz. Przygotować krem ubijając cukier, śmietanę, cukier waniliowy i goździki.
Każdą część ciasta cienko rozwałkować, położyć rządek wiśni i zawinąć tworząc wąską rurkę. Rurki piec 20 minut w piekarniku o temperaturze 200 stopni. Ostudzone rurki ułożyć w kształcie piramidy ( I rząd 5 rurek, II – 4 itd.).
Każdy rząd po ułożeniu smarujemy kremem.

Wg sprawdzonego przepisu Orysi Riabunec z Równego na Ukrainie

MAK NA STRUCLE, PIEROGI I MACYGIGI

½ kg maku zagotować w wodzie i gotować 5 minuty na wolnym ogniu. Nakryć garnek i pozostawić do ostygnięcia. Odsączyć mak na sicie i zemleć, jeden raz na grubej siatce dwa razy na gęstej. Zmielony mak wkładać po trochu na suchą patelnie i mieszając odparować wodę.
Wyłożyć odparowany mak do miski i dodać do niego:

½ kostki masła, 2 czubate łyżki miodu, krople migdałowe, cukier do smaku ( ok. 1 szklanki), 5 żółtek, 3 łyżki gęstej śmietany, 1 łyżkę mąki, bakalie ( skórka pomarańczowa drobno pokrojona, rodzynki, orzechy włoskie drobno pokrojone), ubitą pianę (na końcu). 

Wg sprawdzonego przepisu Bogusławy Gierłowskiej

I miejsce w kategorii specjalność kuchni - Irena Zawadzka i Danuta Zawadzka z Żulina

 

SMACZNEGO!

_____________________

Opracowałem na podstawie broszury wydanej z okazji X Festiwalu Obrzędów Weselnych


Copyright © design and photos by Michał Kurc