Krasne, rok 1967. Andrzej Roman na ruinach willi E. Kocha wzniesionej w latach okupacji hitlerowskiej w pięknym parku.

I w tym samym miejscu w innym dniu...

...  Andrzej z gitarą, którą zaprojektowałem i własnoręcznie wykonałem.

"Kama" - tak nazwałem gitarę. Pamiątkowe zdjęcie z Krasnego.

 



Ciekawostka

 

Co łączy Sokołów Podlaski z Krasnem?

 

Sokołowianie odpowiedzą...  K r a s i ń s c y. Krasińscy nabyli dobra sokołowskie w roku 1664 i zarządzali nimi ok. 100 lat. W podziemiach zabytkowego kościoła w Krasnem znajduje się mauzoleum rodu Krasińskich, a najstarsze sarkofagi liczą ok. 500 lat.

 

Andrzeja Romana i mnie, łączy z Krasnem... pobyt tam, na dwumiesięcznej praktyce przedmaturalnej w roku 1967.  Z Krasnego w galerii jednego zdjęcia eksponuję fotografię z zabytkową wieżą ciśnień - wodociągi w Krasnem były od niepamiętnych lat.

 

Za wieżą, w parku był modrzewiowy dworek - siedziba rodu Krasińskich. Modrzewiowy dworek został rozebrany jesienią 1939 r. Na jego miejscu w 1940 r. wybudowano rezydencję dla Ericha Kocha, który objął w posiadanie dobra Krasne. Hitlerowcy opuszczając Krasne wysadzili rezydencję.

 

Pamiętam zaniedbany park (22 ha), w nim dwa stawy w kształcie liter "D" i "K" - pierwsze litery od "Dobra Krasne" i piękną aleję grabową liczącą ok. 1500 metrów. Unikalne gatunki drzew sprowadzonych z Kanady, Mandżurii oraz z nad Morza Śródziemnego. Jak wygląda Krasne w roku 2010? Nie wiem.

 

Przez miejscowość Krasne przebiegała  linia kolejki wąskotorowej relacji Mława – Maków Mazowiecki.

 

 

Przy okazji wspomnień o Amorach 66 wybiegłem aż w XVII w. Ciekawe są historie małych Ojczyzn.



Sokołów Podlaski - z tamtych lat 

Copyright © photos by Michał Kurc