Piękno małej Ojczyzny - piękno Polski


Pomnik Tytusa Działyńskiego przed Zamkiem w Kórniku

(Autorem pomnika jest Józef Kopczyński. Rok 2002)

 

Biblioteka Kórnicka PAN

Zamek w Kórniku

 

Na wstępie chciałbym podziękować Panu Profesorowi Tomaszowi Jasińskiemu Dyrektorowi Biblioteki Kórnickiej za przychylność co do mojego projektu i wyrażenie zgody na fotografowanie i upowszechnienie zdjęć na mojej stronie. 

Copyright © Biblioteka Kórnicka PAN.

Fragment pomnika Tytusa Działyńskiego założyciela Biblioteki Kórnickiej, która działa od 1826 roku. Dzieło ojca kontynuował syn Jan. Ostatni właściciel, Władysław Zamoyski, wnuk Tytusa, w 1924 r. utworzył fundację „Zakłady Kórnickie”, przekazując Bibliotekę wraz z swymi dobrami narodowi polskiemu. Od 1953 r. biblioteka weszła w skład Polskiej Akademii Nauk. 

Zamek w Kórniku - jego historia jest ciekawie opisana na stronie Biblioteki Kórnickiej PAN - Historia, dlatego w galerii eksponuję moje fotograficzne spojrzenie - to co mnie zaciekawiło, urzekło, spowodowało wiele emocji - zachęcam do odwiedzenia Zamku.

Spojrzenie z zamkowej baszty na miasto. Na zewnątrz mglisty, deszczowy dzień, a wewnątrz...

...już schodząc z baszty, koloryt okien pozwala zapomnieć o deszczu. Teraz kieruję się do Pokoju Marii Zamoyskiej. Prowadzą do niego drzwi o bogatej snycerce. Sufit o oryginalnych sztukateriach - geometrycznej plecionki orientalnej, w części przyokiennej z napisem: Nie ma zwycięzcy nad Boga, który był popularnym motywem inskrypcyjnym spotykanym w sztuce muzułmańskiej.

 

Pokój Marii Zamoyskiej, - jest sentymentalnym wspomnieniem moich przeżyć rodzinnych z roku 2004, związanych z zawarciem tu związku małżeńskiego mojego Syna z przeuroczą Kórniczanką.

 







 

Jadalnia - sala zwana także herbową z drewnianym kasetonowym stropem mieszczącym w 71 skrzyńcach tarcze z herbami rycerstwa polskiego.
Po prawej stronie zaciekawił mnie obraz namalowany ok. 1754 roku portret kuzynki Tytusa Działyńskiego - Augustyna Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej (1714-1790), niezwykle zasłużonej dla Kórnika i Bnina, popularnie zwanej Białą Damą.




 


 


Czarna Sala - hall, po przebudowie w roku 1873 salon. Dowiedziałem się, że wówczas cementową podłogę pomalowano czarną farbą i stąd przyjęła się nazwa Czarnej Sali. Obecnie jest pokryta biało-czarnym marmurem. Przy oknie wiszą dwa efektowne obrazy - sceny parkowe z 2. połowy XVIII w. Na jednej z nich przedstawiono osiemnastowieczny widok Kórnika i Bnina. Koło wyjścia na taras stoi stolik z pompejańską mozaiką z I w. n.e. przedstawiającą psa strzegącego domostwa (cave canem, czyli strzeż się psa) umieszczaną w przedsionkach antycznych domów rzymskich.

W głębi sali wiszą dwa owalne wizerunki: księcia Władysława Czartoryskiego (1828-1894), szwagra Jana Działyńskiego i wojewody chełmińskiego Jana Działyńskiego (1590-1648) z 2. ćwierci XVIII w.

 




 

 



Copyright © design and photos by Michał Kurc

Copyright © Biblioteka Kórnicka PAN